...::: ADALET BAKANLIĞI WEB HİZMETLERİ SAYFASI

 

 

 
 
Web Sunucu hizmetinin Amacı Web sunucularının hizmet verdiği birimler 145 nolu İnternet Sitelerinin Oluşturulması ile İlgili Genelge
Alan adı başvuru işlemleri İlgili Duyurular
Web Tasarım Şablonları Destek İstiyorum  
     
 
     
 


Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerine herhangi bir alan adı verilmemekle birlikte bağlı bulundukları Ağır Ceza Merkezlerinin Web siteleri altında kendi sitelerini açabilirler.

Bu duyuru Adalet Bakanlığı'na bağlı birimlerin web sitelerini oluşturmak ve güncellemekle sorumlu olan web sorumluları ile ilgilidir. Normal site kullanıcıları sitemizi takip edebilmek için herhangi bir işlem yapmak durumunda değildirler ve aşağıda bahsi geçen sertifika başvurusunu yapmalarına gerek yoktur.

İnternet Server’ların yeni sistem odamıza  taşınması ile daha güvenli bir sistem hazırlayarak merkez ve taşra site yöneticilerine sertifika kontrolü yapıldıktan sonra sitelerine güncelleme izni verilmesi yolunda yapılan çalışmalar sona ermiştir.

Merkez ve Taşra Birimleri, web sitesi sorumlularına verilecek sertifikalar ile, oluşturduğumuz belirli bir site üzerinden web işlemlerini yapabileceklerdir.

İlgili Duyurular

 
     

 
İŞLEMLER  
   Web Sunucu Hizmetinin Amacı

    Adalet Bakanlığı'na bağlı birimlerin web sitelerini oluşturmak ve güncellemekle, elektronik ortamda 7 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde hizmet sunmalarını sağlamaktır.


 
   Web Sunucularının Hizmet Verdiği Birimler

    1-Bakanlık Merkez Birimleri
    2-Ağır Ceza Merkezleri
    3-Bölge İdare Mahkemeleri
    4-Eğitim Merkezleri
    5-Ceza ve Tevkifevleri
    hizmet almaktadırlar.

   
Not : Mülhakat Adliyeler bağlı bulundukları Ağır Ceza Merkezlerinin Web siteleri altında kendi sitelerini açabilirler.
    Not : Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerine herhangi bir alan adı verilmemekle birlikte bağlı bulundukları Ağır Ceza Merkezlerinin Web siteleri altında kendi sitelerini açabilirler.


 
   1.AŞAMA Alan Adı Başvuru İşlemleri

   
    Adalet Web sunucularından yararlanmak isteyen birimlerimize
www.alanadı.adalet.gov.tr uzantılı alan adları verilmektedir.

   Birimlerin  kurumlarına ait web sitesi açmak istediklerine dair yazıyı hazırlayarak, Bağlı olduğu birim tarafından onaylanması ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'na UYAP üzerinden gönderilmesi gerekmektedir.

 Alanadı Başvuru Yazı Örneği için Tıklayınız... 

    * Adalet Sunucularına Erişim için Başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz doldurulması, formun Bağlı olduğu birim tarafından onaylanması ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na UYAP üzerinden gönderilmesi gerekmektedir.

    * Kişilerin emekli olması, tayin olması gibi sebeplerle görev değişikliği veya yer değişikliği yapması halinde, bu kişilerin yerine Adalet Sunucularına erişecek personel için yukarıdaki form doldurularak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına gönderilir.

    *TCK'nun 243. ve 244. maddeleri gereğince alınan şifrelerin ve sertifikaların ait olduğu kişiden başka kişilere verilmesi veya kullandırılması cezai ve hukuki sorumluluğu gerektirir.
Başvuru formunun doldurulması ile birlikte kullanıcı sertifika ve şifreleri oluşturulduktan sonra resmi yazı ile ilgili birimlere gönderilecektir.   Dosya Transferi Hakkında

   
    FTP Programı sizinle web sunucusu arasında bir köprü görevi gören bir programdır. FTP sayesinde web sitenizde silme, değiştirme ve diğer güncelleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.
    FTP Programının kullanım prosedürü için tıklayınız.


 
   Web Tasarım Şablonları

    Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Internet ve Portal Şube Müdürlüğü tarafından merkez birimleri, adli ve idari yargı birimleri için web şablonları hazırlanmıştır. Şablonu indirmek için Tıklayınız.
   
    Soru ve talepleriniz için bidb.internet@adalet.gov.tr mail adresinden, 0312- 293 21 69 veya 21 67 no'lu telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

ŞABLON GÖRÜNTÜLERİ için tıklayınız...   Destek İstiyorum

    Web siteleri ile her türlü soru, sorun, istek, öneri ve şikayetleriniz için; bidb.internet@adalet.gov.tr adresine mail atabilirsiniz.

    Tel   : 0 312 293 21 69 - 67