Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile UYAP Entegrasyonu Protokolü imzalandı

Adli makamlardan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gelen iletişimin tespitine (HTS) ilişkin taleplerle ilgili karşılaşılan sorunları çözmek ve yargılamayı daha da hızlandırmak amacıyla Adalet Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu arasındaki protokol Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimleri ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uzmanlarının katıldığı törenle, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Erol ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından imzalandı. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan konuşmasında; protokolün, başta posta olmak üzere, sair alanlardaki olası evrak gecikmelerini tamamen ortadan kaldıracağını ve adaletin daha hızlı tecelli etmesine imkân sağlayacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Erol  konuşmasında; protokolün, UYAP'ın 54 farklı kurumla imzaladığı 86 değişik konudaki entegrasyondan biri olacağını ifade ederek bu entegrasyonun, yargı hizmetlerine getireceği hız ve kalite ile gizliliğin korunmasında çok önemli olduğunu kaydetti.

Sistem, bir hafta süreyle Ankara Batı Adliyesinde test edildikten sonra, Türkiye’deki adli yargı birimlerinin tamamının kullanımına açılacak olup bundan böyle adli yargı birimleri, iletişimin tespitine yönelik taleplerini UYAP üzerinden elektronik ortamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna iletecek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından da HTS kayıtları yine elektronik ortamda ilgili adli yargı birimine gönderilecek, bu sayede postadan kaynaklı gecikmeler ortadan kaldırılarak yargılamanın daha da hızlandırılması, posta masraflarından tasarruf edilmesi ve veri güvenliğinde oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi sağlanacaktır.


Haberin Videosu

  

 

 

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←